Welcome to discussions

Quick Suggestions

• wSmk
    Original poster 45 сообщений

Каждый день было по 2 задания у Реды, каждое давало +5 опалов, сегодня только одно за 5, why?

• Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.

Contrary to popular belief, Lorem Ipsum is not simply random text. It has roots in a piece of classical Latin literature from 45 BC, making it over 2000 years old. Richard McClintock, a Latin professor at Hampden-Sydney College in Virginia, looked up one of the more obscure Latin words, consectetur, from a Lorem Ipsum passage, and going through the cites of the word in classical literature, discovered the undoubtable source. Lorem Ipsum comes from sections 1.10.32 and 1.10.33 of "de Finibus Bonorum et Malorum" (The Extremes of Good and Evil) by Cicero, written in 45 BC. This book is a treatise on the theory of ethics, very popular during the Renaissance. The first line of Lorem Ipsum, "Lorem ipsum dolor sit amet..", comes from a line in section 1.10.32.

• alexidrik
    59 сообщений

@wsmk Не два. Иногда и три задания Реда выдавал.

• wSmk

@alexidrik Ну 3 задания раз в неделю, вторник, если не ошибаюсь, когда за одно из заданий дают штук 20 опалов, если не ошибаюсь. В остальные дни 2. Ежедневное предложение у Реды и задания обновляются в 17:00. У меня сегодня одно было, впервые вижу, странно, Реда меня кинул крч.

Еще не продумали озвучку "да да, есть задания", хотя их нет.

• protos68
    15 сообщений

Не бери задания Реды в Ирландии. У меня такое тоже было. Беру задания только в Англии. Во Франции тоже возможен баг.

• St_An2010
    12 сообщений

@wsmk , с настройками уровней мобов введенных в последнем патче не игрался перед этим? У меня была такая проблема, когда уровень мобов +50 от уровня Эйвор поставил. Потом не мог у Реды взять по нормальному квест на убийство животных (а 16.08 в 17:00 мск как раз 1 из квестов на убийство волка рядом с Рейвенсторпом). Решение нашел для себя - загружал какое-то древнее сохранение, там Реда выдавал нормально второй квест. Но по итогу мне это надоело (да и особого увеличения сложности от повышения уровня мобов не заметил, так чуть больнее прилетать стало, да "пожирнее" на пару ударов они стали) и вернул уровень мобов "по умолчанию". Проблема исчезла.

• wSmk

@st_an2010 неа, у меня "по умолчанию" как стояло, так и не трогал. Думаю как всё зачищу на 100% и когда начну нг+, то там уже всё на макс сложность выкручу, сейчас просто на сложном (берсерк вроде) играю.

@protos68 я тоже так подумал, что с Ирландией связано, квесты у Реды в этот раз брал там.
    Значит буду всегда в Англии брать, спс.

• wSmk

Только что переместился в Англию и это задание, которого не хватало, появилось:
    "Контракт: победить зверя" > "Убейте хищников".
    Сохранение и ничего другого не менял, просто нажал "продолжить игру".

Детали Сообщества

169
Пользователи
46.7k
Темы
229.4k